Czy rolety zatrzymują ciepło w domu?

Dużym zainteresowaniem w funkcjonalnym wystroju wnętrz cieszą się rolety okienne. Nie tylko zapewniają skuteczną osłonę przed przenikaniem światła słonecznego do pomieszczenia, ale także doskonale chronią przed niechcianymi spojrzeniami przechodniów. Obecnie coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które ograniczają wpływ czynników zewnętrznych na temperaturę w budynku. Parne powietrze sączące się do środka przez okno podczas upałów potrafi być niezwykle uciążliwe dla wszystkich domowników. Natomiast w sezonie zimowym ogromne wyzwanie stanowi mróz, czyli źródło wysokich rachunków za ogrzewanie. Czy rolety zatrzymują ciepło w pomieszczeniu? Które z nich warto wybrać? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania i doradzimy, jaki rodzaj osłon okiennych poprawi komfort termiczny w pomieszczeniu.

Czy rolety zatrzymują ciepło?

Nowoczesne technologie znacznie zrewolucjonizowały rynek osłon okiennych, czego wynikiem są produkty wyposażone w innowacyjne funkcje termoregulacyjne. Odpowiednio dobrane rolety okienne mogą z powodzeniem chronić pomieszczenie przed nagrzewaniem w letnich miesiącach i ograniczyć koszty ogrzewania zimą. Jednakże poszczególne rodzaje dostępnych osłon znacznie różnią się między sobą skutecznością w tym zakresie. Czy rolety wewnętrzne zatrzymują ciepło? Wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujemy.

W naszej ofercie dostępne są także plisy dachowe. Wyposażone w zaciemniający materiał i metaliczną powłokę znacznie minimalizują nagrzewanie się przestrzeni na poddaszach i strychach.

rolety na wymiar gdynia

Tradycyjne rolety wewnętrzne, pomimo cennych właściwości zaciemniających, nie są w stanie zapewnić komfortowej temperatury w pokoju. Głównym powodem ich ograniczonego działania jest sposób montażu. Rolety okienne wewnętrzne nie przylegają do okna całkowicie, przez co gorące i zimne powietrze zatrzymuje się w szczelinach między szybą a warstwą materiału. W dodatku, takie osłony zazwyczaj są produkowane z cienkich materiałów o słabych właściwościach izolacyjnych. Wobec tego pojawia się pytanie: czy istnieją rolety zatrzymujące ciepło i chroniące przed zimnem?

Tak, osłony montowane na zewnątrz gwarantują skuteczną termoregulację, co zawdzięczają specyficznemu montażowi i grubemu materiałowi wykonania. Rolety zewnętrzne nie są ściśle przymocowane do szyby, a niewielka, wolna przestrzeń pozwala ograniczyć wpływ warunków zewnętrznych na temperaturę do całkowitego minimum. Jednakże również osłony wewnętrzne mogą przynosić znaczną ulgę w gorące dni i mroźne wieczory, gdyż niektóre z nich wyposażono w dodatkowe udogodnienia termoregulujące. Warto szczegółowo przyjrzeć się modelom oferowanym przez producentów i wybrać produkt, które spełni nasze oczekiwania w tym zakresie.

Jakie rolety wybrać, aby miały właściwości termoregulujące?

W nierównej walce z upałem i zimnem warto wykorzystać innowacyjne rozwiązania. Doskonałą alternatywę dla tradycyjnych osłon okiennych stanowią rolety na wymiar termoizolacyjne. Tkaninę pokryto w nich dodatkową warstwą aluminium lub gumy. Dzięki temu dokładnie przylegają do okiennicy, odbijając promienie słoneczne i skutecznie zaciemniając pomieszczenie. W rezultacie zapewniają ochronę przed przenikaniem rozgrzanego powietrza w okresie letnim i zapobiegają utracie ciepła zimą. Wprowadzone udogodnienia pozwalają cieszyć się komfortem w pomieszczeniu niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Rolety na wymiar termoizolacyjne są dostępne w wersji wolnowiszącej lub w kasecie. Umożliwia to łatwe dobranie typu osłon do indywidualnych potrzeb i sprawdzą się nawet w przypadku okien o nietypowych wymiarach. Można je zainstalować także na poddaszu, lecz w tym przypadku należy wybrać model z prowadnicami bocznymi. Rolety wewnętrzne przynoszą ulgę szczególnie w pokojach, w których okna wychodzą na wschód lub południe. Jednakże jeśli zależy nam na całkowitej ochronie przed nagrzewaniem i wychładzaniem, to zdecydowanie lepiej zainwestować w osłony zewnętrzne. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Warto zdecydować się na rolety okienne z grubych tkanin o wysokiej odporności na czynniki zewnętrze takie jak: wilgoć, silne nasłonecznienie i nagłe spadki temperatury.

Dobrze jest poświęcić chwilę uwagi również mechanizmowi regulacji. Najskuteczniejsze będą tutaj rozsuwane lub zwijane osłony, które można łatwo dostosować do bieżących warunków atmosferycznych. Znacznie mniejszą rolę odgrywa natomiast kolor rolet, choć mogą one wpływać na poziom zaciemnienia pomieszczenia.

Rolety zatrzymujące ciepło – funkcjonalne rozwiązanie

Odpowiednio dobrane rolety stanowią gwarancję komfortu termicznego niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

W przypadku osłon wewnętrznych wystarczy zdecydować się modele z powłoką termoizolującą, które pomagają w utrzymaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Rolety wewnętrzne z warstwą gumy lub aluminium to doskonały sposób na upały i utratę ciepła. Jednakże najlepsze efekty przyniosą zdecydowanie osłony zewnętrzne, które całkowicie odbijają promienie słoneczne i skutecznie chronią pomieszczenie zarówno latem, jak i zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *